O městu

Město Jistebnice

Město Jistebnice

Starobylé jihočeské městečko Jistebnice se nachází 15 km severozápadně od Tábora, v malebném údolí potoka Cedron. Správní území města tvoří kromě samotné Jistebnice dalších 27 okolních osad - Alenina Lhota, Božejovice, Cunkov, Drahnětice, Hodkov, Hůrka, Chlum, Javoří, Jezviny, Křivošín, Makov, Nehonín, Orlov, Ostrý, Ounuz, Padařov, Plechov, Podol, Pohoří, Dolní Smrkov, Horní Smrkov, Stružinec, Svoříž, Třemešná, Vlásenice, Zbelítov a Zvěstonín. Na území města o rozloze 58 km2 žijí zhruba 2 tisíce stálých obyvatel.

Jistebnice je písemně připomínána již v roce 1262, kdy byla v držení pánů z Rožmberka. Proto má ve svém znaku pětilistou růži. V 15. století, v době husitských bouří, odešlo mnoho jistebnických občanů do nově založeného Tábora, jehož spoluzakladatelem byl i husitský hejtman Petr Hromádka z Jistebnice. Jeho pamětní deska je umístěna na rohové budově hospody U Rezků na náměstí v Jistebnici. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním záznamem husitského chorálu „Ktož jsú boží bojovníci“. Kancionál byl nalezen roku 1872 v barokní budově děkanství studentem Leopoldem Katzem, později významným právníkem, sběratelem a mecenášem výtvarného umění. Originál je dnes uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze. Ručně přemalovanou kopii kancionálu si můžete prohlédnout v Pamětní síni Richarda Laudy na náměstí v Jistebnici.

Město JistebniceMěsto JistebniceMěsto JistebniceMěsto Jistebnice

Dominantu Jistebnice tvoří věž kostela sv. Michaela Archanděla a budova základní školy z roku 1864. Architektonicky zajímavými objekty na jistebnickém náměstí jsou - budova radnice z roku 1888 (byla postavena na místě původní radnice z roku 1555, která vyhořela při velkém požáru roku 1887), kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1729 a jednopatrový zámeček z 2. pol. 16. století. V současné době slouží budova zámečku jako zdravotní středisko a v jeho přízemí je umístěna pamětní síň Richarda Laudy, jistebnického rodáka a významného malíře. V jihovýchodní části Jistebnice založil roku 1876 Otomar Nádherný anglický park a v letech 1876-82 zde nechal vystavět zámek s věží v novogotickém slohu. Veřejnosti nepřístupný park i zámek jsou soukromým majetkem. V severní části Jistebnice, kolem kaskády rybníků Chadimák, Obecní, Nový a Kaplice, vznikly na počátku minulého století zásluhou členů jistebnického okrašlovacího spolku v čele s Adolfem Katzem „Městské sady“. Tímto lesoparkem vás provede necelých pět kilometrů dlouhá Naučná stezka Jistebnickými sady. Ke kapli sv. Máří Magdaleny tyčící se jihozápadně na kopci nad Jistebnici vás dovede křížová cesta. Za dobré viditelnosti je odtud pěkná vyhlídka po okolní krajině až k vrcholkům Šumavy.

Město JistebniceMěsto JistebniceMěsto Jistebnice

Kouzlo kopcovité krajiny Jistebnicka s množstvím rybníků, potůčků, remízků a lesů umocňují drobné sakrální stavby - kapličky, kříže a zvoničky rozeseté v krajině a podél cest. Brzy poznáte, že náš kraj je v každé roční době ideálním místem pro vaši rekreaci a nabízí široké možnosti aktivního využití volného času. Územím prochází několik pěších turistických tras a rovněž zde můžete začít s projížďkou po cykloturistických trasách s názvem Greenways Čertovo břemeno. V zimě zde naleznou dobré podmínky běžkaři i příznivci sjezdového lyžování (lyžařský vlek Hůrka u Jistebnice nebo nedaleký Sport Relax Monínec a Ski areál Kvasejovice). Milovníci jízdy na koních si určitě nenechají ujít projížďku přírodním parkem Jistebnická vrchovina. V jeho nejvyšších částech, nedaleko Javorové skály (723 m n. m.) a skalního útvaru Čertovo břemeno, si můžete prohlédnout vesnickou památkovou zónu Ounuz se zachovalými stavbami lidové architektury. Vášniví hráči golfu by měli vyzkoušet Golf Klub Čertovo břemeno u Aleniny Lhoty.

Město JistebniceMěsto JistebniceMěsto JistebniceMěsto JistebniceMěsto JistebniceMěsto Jistebnice